Kiireellisten pelastustehtävien toimintavalmiusajoissa parantamista                     

Selvityksessä on tarkasteltu pelastustoimen nopean avun toteutumista.

  • Useamman vuoden tarkastelulla voidaan osoittaa toimintavalmiusajan kehitys ja tunnistaa ne alueet, joissa on toistuvasti puutteita. 
  • Selvityksessä esitetään toimintavalmiuden toteutuminen valtakunnallisena yleisen tason tarkasteluna.
  • Selvitys sisältää tarkastelun pohjana olleet pelastuslaitos- ja riskiruutukohtaiset toteumatiedot. 
  • Selvitys on laadittu pelastuslaitosten, aluehallintovirastojen ja sisäministeriön käyttöön.

Beredskapstiderna vid brådskande räddningsuppdrag kunde förbättras

Aineiston sisällä pääsee palaamaan tämän aineiston etusivulle selainen nuolinäppäimellä.

Pation pääsivulle pääsee Pation logoa painamalla.                                            

Lisätietoja                   

Etelä-Suomen aluehallintovirasto

johtaja Kimmo Kohvakka, kimmo.kohvakka@avi.fi, 029 501 6244

pelastusylitarkastaja Markku Kirvesniemi, markku.kirvesniemi@avi.fi, 029 501 6088

Itä-Suomen aluehallintovirasto

pelastusylitarkastaja Kai Horelli, kai.horelli@avi.fi, 029 501 6870

Lapin aluehallintovirasto

pelastusylitarkastaja Seppo Lehto, seppo.lehto@avi.i, 029 501 7357

Lounais-Suomen aluehallintovirasto

johtajan sijainen, pelastusylitarkastaja Tero Kuusisto, tero.kuusisto@avi.fi, 029 501 8009

Länsi- ja Sisä-Suomen aluehallintovirasto

pelastusylitarkastaja Juha Vilkki, juha.vilkki@avi.fi, 029 501 8506

Pohjois-Suomen aluehallintovirasto

johtaja Pasi Ryynänen, pasi.ryynanen@avi.fi, 029 501 7555